مقالات
بهترین-محافظ-تلویزیون

بهترین محافظ تلویزیون

نوسانات برق و قطع و وصل شدن آن از جمله مواردی است که نیاز به استفاده از محافظ برق برای وسایل برقی را توجیه می‌کند. درواقع محافظ برق وسیله‌ای است که از خرابی وسایل برقی مانند یخچال، فریزر، مودم، تلویزیون، کامپیوترها و … که باید مداوم به برق متصل باشند، محافظت می‌کند. با استفاده از انواع محافظ‌های برق و تنها با یک‌بار هزینه کردن، می‌توان از ایجاد خسارات و صرف هزینه‌های سنگین‌تر جلوگیری کرد. بهتر است بدانید خسارات ناشی از نوسانات برق گاهی منجربه آتش‌سوزی هم می‌شود که می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد. از آن‌جایی‌که هم تعمیرات و هم تهیه وسایل جدید هزینه‌های بالایی دارند، بهتر است قبل از ایجاد این هزینه‌ها، چاره‌ای برای آن‌ها بیاندیشیم که ساده‌ترین راه‌حل می‌تواند تهیه یک محافظ برق باشد.

نحوه عملکرد محافظ برق
زمانی که به اندازه‌ی 3 نانو ثانیه میزان ولتاژ برق از حد تعیین‌شده که در ایران 220 ولت است، بالا یا پایین رود، اصطلاحاً شوک الکتریکی اتفاق می‌افتد که می‌تواند منجربه خسارت در لوازم برقی ‌شود. در این‌جا وظیفه محافظ برق است که بین جریان برق ورودی و وسایل الکترونیکی قرار گرفته و شوک به‌وجود آمده را کنترل کند. محافظ برق، جریان برق را قطع کرده و از تاثیر مخرب شوک الکتریکی جلوگیری می‌کند. زمانی که شدت جریان برق به حالت عادی بازگردد، محافظ برق را عبور داده و وسایل مجدد شروع به کار کردن می‌کنند.

موارد استفاده از محافظ برق
ضرورت استفاده از محافظ برق برای وسایلی است که خسارت دیدن آن‌ها هزینه بالایی برای شما دربردارد. به‌طور مثال تلویزیون یکی از وسایلی است که روزانه مورداستفاده قرار می‌گیرد، نسبتاً گران‌قیمت است که درصورت سوختن آن، تعمیر و تهیه مجددش هزینه بالایی دارد. پس تهیه محافظ برق تلویزیون یکی از اولین اقداماتی است که باید برای سالم ماندن تلویزیون انجام دهید. پارت الکتریک یکی از برندهای ایرانی با استاندارد ملی ایران است که انواع مختلف محافظ‌های برق لوازم صوتی و تصویری آن را می‌توانید در سایت آرتا الکتریک مشاهده کرده، مدل‌های مختلف را بایکدیگر مقایسه کرده و بهترین نوع را از نظر کیفیت، کارایی و قیمت متناسب با نیازتان خریداری کنید.

انتخاب محافظ متناسب با لوازم الکترونیکی
بهتر است بدانید که محافظ مناسب برای هر وسیله چند ولت باید باشد. به‌طور مثال محافظ‌های 1000 تا 2000 ولت که بیش‌ترین توان خروجی را دارد، برای وسایلی مانند لپ‌تاپ و کامپیوتر، گوشی‌های موبایل و … که کم‌ترین مصرف را دارند مناسب است. محافظ‌های 2000 تا 3000 ولت برای وسایلی مانند یخچال، فریزر و تلویزیون مناسب‌اند که همیشه و به‌طور مداوم باید به برق وصل باشند. همچنین محافظ‌های برق 3 تا 5 هزار ولت آمپر، برای کولرهای گازی و پکیج‌ها که بیش‌ترین مصرف را دارند مناسب هستند.

1401-05-27